İçeriğe atla
5 Kasım 2026 · Perşembe Her macera bir yerden başlar
Instagram YouTube Pinterest Facebook X Kaydettiklerim English Русский Deutsch
Kayıt AçıkUltraITRA 4 puan
104 km · 3.869 m tırmanış

İda Ultra

İda Ultra, Balıkesir'de 28–29 Kasım 2026 tarihinde düzenlenen bir ultra maraton etkinliğidir.

Yarışa kalan süre

Kayıt ücreti fiyatı 16 Kasım 2026 tarihine kadar geçerli · 11 gün kaldı

Tarih & start
28–29 Kasım 2026 · 08:00Cumartesi
Konum
BalıkesirStart: Edremit, Balıkesir (Kazdağları)
Mesafeler
8,5K–105K6 parkur
Kayıt Ücreti
105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL (+ Federasyon Payı)Kayıt ücreti
Son kayıt
16 Kasım 202611 gün kaldı

İda Ultra, Balıkesir'de 28–29 Kasım 2026 tarihinde düzenlenen bir ultra maraton etkinliğidir. Organizasyonda 8,5K, 15K, 30K, 44K, 66K ve 105K parkurları bulunur; yarış saat 08.00'de başlar. Kayıtlar açıktır.

Bu yarışta 6 parkur varHepsi 28–29 Kas 2026 · Balıkesir
MesafeUzunlukStart
105K08:00›
66K08:00›
44K10:00›
30K10:00›
15K10:00›
8,5K09:00›
OrganizatörRossist Event
Kaynak

Bilgiler 31 Ekim 2026 tarihinde organizatörün sayfası ile karşılaştırıldı. Son değişiklik: Kayıt dönemleri güncellendi (önceki: Kayıt ücreti 105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL), 31 Ekim 2026.

Yanlış ya da eski bir bilgi mi gördünüz?Bize bildirin
  1. 31 Ekim 2026Kayıt dönemleriKayıt ücreti 105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL Kayıt ücreti 105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL (+ Federasyon Payı)
  2. 23 Ekim 2026Mesafeler8,5K, 15K, 29K, 44K, 66K, 105K 8,5K, 15K, 30K, 44K, 66K, 105K
  3. 23 Ekim 2026Bitiş tarihieklendi 29 Kasım 2026
  4. 12 Ekim 2026Kayıt dönemlerieklendi Kayıt ücreti 105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL
  5. 12 Ekim 2026Kayıt Son Tarihieklendi 16 Kasım 2026

İda Ultra

Yanlış ya da eski bir bilgiyi bildirin

Her bildirimi organizatörün duyurusuyla karşılaştırıp sayfayı düzeltiyoruz. Kaynak eklerseniz daha hızlı olur.

Hangi bilgi?

Kişisel verilerinizin nasıl işlendiğini aydınlatma metninde okuyabilirsiniz.

Yarış Notu
Etkinlik 27-29 Kasım'a yayılıyor: 27 Kasım Cuma expo (12:00-20:00) ve kit dağıtımı (14:00-21:00), yarışlar 28 Kasım Cumartesi. 105K İda Ultra startı 08:00. Parkur adları: 105K İda Ultra, 66K Hades, 44K Zeus, 30K Poseidon, 15K Afrodit, 8,5K Hera.
01 · Parkurlar

Parkur, harita ve GPX

105K

104,1 km · +3.869 m · start 08:00
Start: Edremit, Balıkesir (Kazdağları)
Mesafe
104,1 km
Toplam tırmanış
↑ 3.869 m
Toplam iniş
↓ 3.867 m
Rakım aralığı
9–958 m
Kilometre başına tırmanış
37 m
Düz bölüm
%27
Resmî ITRA puanı · Mountain Level
4 · 5/12
Km-efor · ITRA ölçeği (hesaplanan)
143 · L
Takvimdeki zorluk sırası
3 / 119
Yükseklik profili
Dik tırmanış %8+Tırmanış %3–8Düzİniş %3–8Dik iniş %8+
02004006008001.000020406080100kmCP1 Beyoba · 10 km · Baraj 2 saCP2 Kavurmacılar · 15 km · Baraj 3 saCP3 Çamlıbel · 26,3 km · Baraj 4 sa 30 dkCP4 Kavlaklar · 35,6 km · Baraj 6 sa 30 dkCP5 Kışladağ · 47 km · Baraj 9 saCP6 Ahşap Teras · 55 km · Baraj 10 sa 30 dkCP7 Seyir Terası · 70 km · Baraj 13 sa 30 dkCP8 Sanayi · 82,7 km · Baraj 16 saCP9 Dedepınar · 91,1 km · Baraj 18 saCP10 Kavlaklar · 96,5 km · Baraj 20 saT1T2T3T4T5T6T7T8T9

104,1 km boyunca 3.869 m tırmanış var, kilometre başına 37 m. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Tırmanışın %54 kadarı ilk yarıda.

Tırmanışlar9 belirgin tırmanış
TırmanışKilometreNet çıkışOrt. eğimEn dik 250 mTepe
T12,0–9,97,9 km237 m%3,0%16246 m
T212,4–13,71,3 km154 m%11,8%17388 m
T316,5–19,22,7 km250 m%9,3%25341 m
T423,3–30,77,4 km335 m%4,5%17439 m
T536,5–44,07,5 km516 m%6,8%22620 m
T648,8–54,35,5 km353 m%6,5%24958 m
T759,8–63,13,3 km286 m%8,7%20888 m
T882,4–86,84,4 km450 m%10,2%21465 m
T996,7–99,52,8 km217 m%7,8%17321 m
Bölüm bölüm parkur

Bölüm bölüm parkur

  1. 0,0–7,4 km7,4 kmDüz+81 m / −15 m
  2. 7,4–19,3 km11,9 kmHafif tırmanış+256 mortalama %2,281 m → 337 m(toplam +632 / −376 m)Bu bölümdeCP1 Beyoba (km 10,0 · baraj 2 sa · su, yiyecek)CP2 Kavurmacılar (km 15,0 · baraj 3 sa · su, yiyecek, sağlık)
  3. 19,3–23,5 km4,2 kmİniş−231 mortalama %5,5337 m → 106 m(toplam +68 / −299 m)
  4. 23,5–31,9 km8,4 kmTırmanış+327 mortalama %3,9106 m → 433 m(toplam +405 / −78 m)Bu bölümdeCP3 Çamlıbel (km 26,3 · baraj 4 sa 30 dk · su, yiyecek, sıcak yemek, sağlık)
  5. 31,9–36,4 km4,6 kmİniş−325 mortalama %7,1433 m → 108 mBu bölümdeCP4 Kavlaklar (km 35,6 · baraj 6 sa 30 dk · su, yiyecek)
  6. 36,4–40,6 km4,2 kmTırmanış+468 mortalama %11,1108 m → 576 m
  7. 40,6–46,9 km6,3 kmİnişli çıkışlı+113 m / −117 m
  8. 46,9–50,1 km3,2 kmHafif tırmanış+42 mortalama %1,3572 m → 614 m(toplam +88 / −46 m)Bu bölümdeCP5 Kışladağ (km 47,0 · baraj 9 sa · su, yiyecek)
  9. 50,1–54,3 km4,2 kmTırmanış+344 mortalama %8,2614 m → 958 m
  10. 54,3–59,9 km5,6 kmİniş−354 mortalama %6,3958 m → 604 mBu bölümdeCP6 Ahşap Teras (km 55,0 · baraj 10 sa 30 dk · su, yiyecek, sıcak yemek, dinlenme)
  11. 59,9–63,0 km3,2 kmTırmanış+283 mortalama %9,0604 m → 887 m
  12. 63,0–70,0 km7,0 kmİnişli çıkışlı+148 m / −198 m
  13. 70,0–76,7 km6,7 kmİniş−359 mortalama %5,4837 m → 478 m(toplam +105 / −464 m)Bu bölümdeCP7 Seyir Terası (km 70,0 · baraj 13 sa 30 dk · su, yiyecek)
  14. 76,7–82,3 km5,6 kmİniş−462 mortalama %8,3478 m → 16 m
  15. 82,3–86,8 km4,6 kmTırmanış+447 mortalama %9,816 m → 463 mBu bölümdeCP8 Sanayi (km 82,7 · baraj 16 sa · su, yiyecek, sıcak yemek)
  16. 86,8–91,4 km4,6 kmİniş−269 mortalama %5,9463 m → 194 mBu bölümdeCP9 Dedepınar (km 91,1 · baraj 18 sa · su, yiyecek)
  17. 91,4–99,4 km8,1 kmHafif tırmanış+118 mortalama %1,5194 m → 312 m(toplam +381 / −263 m)Bu bölümdeCP10 Kavlaklar (km 96,5 · baraj 20 sa · su, yiyecek)
  18. 99,4–104,1 km4,6 kmİniş−296 mortalama %6,4312 m → 16 mBu bölümdeFiniş Güre (km 104,7 · baraj 22 sa · su, yiyecek, sağlık, dinlenme)
Kontrol Noktaları ve Barajlar11 nokta
  1. 0
    Start
  2. 10
    CP1 Beyobasuyiyecek
    2 sabu bölüm 12:00 dk/km
  3. 15
    CP2 Kavurmacılar+5 kmsuyiyeceksağlık
    3 sabu bölüm 12:00 dk/km
  4. 26,3
    CP3 Çamlıbel+11,3 kmsuyiyeceksıcak yemeksağlık
    4 sa 30 dkbu bölüm 7:58 dk/kmEn sıkışık bölüm
  5. 35,6
    CP4 Kavlaklar+9,3 kmsuyiyecek
    6 sa 30 dkbu bölüm 12:54 dk/km
  6. 47
    CP5 Kışladağ+11,4 kmsuyiyecek
    9 sabu bölüm 13:09 dk/km
  7. 55
    CP6 Ahşap Teras+8 kmsuyiyeceksıcak yemekdinlenme
    10 sa 30 dkbu bölüm 11:15 dk/km
  8. 70
    CP7 Seyir Terası+15 kmsuyiyecek
    13 sa 30 dkbu bölüm 12:00 dk/km
  9. 82,7
    CP8 Sanayi+12,7 kmsuyiyeceksıcak yemek
    16 sabu bölüm 11:49 dk/km
  10. 91,1
    CP9 Dedepınar+8,4 kmsuyiyecek
    18 sabu bölüm 14:17 dk/km
  11. 96,5
    CP10 Kavlaklar+5,4 kmsuyiyecek
    20 sabu bölüm 22:13 dk/km
  12. 104,7
    Finiş Güre+8,2 kmsuyiyeceksağlıkdinlenme
    22 sabu bölüm 14:38 dk/km
Baraj temposu

104,7. kilometredeki Finiş Güre noktasına baraj süresi içinde yetişmek için ortalama 12:36 dk/km tempo yeter. En sıkışık bölüm CP2 Kavurmacılar – CP3 Çamlıbel arası: orada ortalama 7:58 dk/km gerekiyor. Tempo düz hesaptır; tırmanış ve ikmal molaları ayrıca zaman alır.

Kaynaklar12

Baraj saatine kadar noktaya varamayan sporcu yarıştan çıkarılır.3

02 · Kayıt

Kayıt dönemleri ve ücretler

Kayıt dönemleri

  1. Kayıt ücreti105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL (+ Federasyon Payı)16 Kasım 2026 tarihine kadarAçık
03 · Lojistik

Kit dağıtımı ve yarış günü

Kit Dağıtımı
27–29 Kasım 2026Hattuşa Vacation Thermal Club, Güre
Program
Ana dağıtım 27 Kasım 14:00–21:00 (tüm parkurlar). 29 Kasım: 8,5K 08:00–08:45.
Geç kit
Geç kit 28 Kasım: 105K ve 66K 07:00–07:45, 15K 08:00–08:45, 44K ve 30K 08:00–09:45, 8,5K 10:00–16:00
Drop bag
Drop bag’ler Güre finişinde göğüs numarasıyla teslim alınır.
Start
Edremit, Balıkesir (Kazdağları)Start saati 08:00
04 · Şartlar

Katılım şartları ve zorunlu malzeme

Sağlık raporu

30K ve üstü: son 6 ay içinde alınmış sağlık raporu veya federasyon lisansı. 15K ve 8,5K için gerekmez.

Drop bag

66K: iki drop bag noktası — 6. istasyon Dedepınar ve finiş. Dedepınar'daki çantalar 28 Kasım 22:30'da Güre finişinden geri alınır.

Zorunlu malzeme · 105K · 66K · 44K · 30K12 maddeMesafe seçimi yukarıdaki parkur sekmesini takip eder
  • En az 1 litre kapasiteli su kabı
  • Görünür şekilde takılı göğüs numarası
  • Cep telefonu (organizasyon ve acil numaraları kayıtlı)
  • Acil durum battaniyesi (alüminyum)
  • Düdük
  • Yağmurluk
  • Uzun kollu iç giysi
  • Bere veya buff
  • Çalışır kafa feneri ve yedek pil
  • Bardak
  • Eldiven
  • Zamanlama çipi (organizasyon verir)
Zorunlu malzeme · 15K · 8,5K3 maddeMesafe seçimi yukarıdaki parkur sekmesini takip eder
  • Görünür şekilde takılı göğüs numarası
  • Cep telefonu (organizasyon ve acil numaraları kayıtlı)
  • Zamanlama çipi (organizasyon verir)
Önerilen (zorunlu değil)
  • 105K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 105K: Elastik bandaj
  • 105K: Tozluk
  • 105K: Baton
  • 105K: Patika koşu ayakkabısı
  • 66K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 66K: Elastik bandaj
  • 66K: Tozluk
  • 66K: Baton
  • 66K: Patika koşu ayakkabısı
  • 44K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 44K: Elastik bandaj
  • 44K: Tozluk
  • 44K: Baton
  • 44K: Patika koşu ayakkabısı
  • 30K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 30K: Elastik bandaj
  • 30K: Tozluk
  • 30K: Baton
  • 30K: Patika koşu ayakkabısı
  • 15K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 15K: Patika koşu ayakkabısı
  • 8,5K: Yiyecek (enerji jeli/bar)
  • 8,5K: Patika koşu ayakkabısı
Bu liste hakkındaListe organizatörün ilan ettiği maddelerdir; kendimizden madde eklenmez. Yarıştan önce organizatörün son duyurusunu kontrol edin.

Kaynaklar3

05 · Hava

Yarış Tarihinde Hava Genelde Nasıl?

Genelde parçalı bulutlu16°En yüksek sıcaklık8°En düşük sıcaklık
Yağışlı gün
%68
En yüksek rüzgâr
21 km/s
Gün doğumu / batımı
08:10 / 17:49
  • Start (08:00) gün doğumundan (08:10) önce: kafa lambası ya da reflektörlü giysi gerekebilir.
  • Yağış ihtimali yüksek: hafif bir yağmurluk taşı.

Kaynaklar5

06 · SSS

İda Ultra hakkında sık sorulanlar

İda Ultra ne zaman, saat kaçta başlıyor?

28–29 Kasım 2026 tarihleri arasında koşulacak; etkinlik 2 gün sürüyor. İlk start saati 08:00. Mesafe başına startlar: 105K 08:00 · 66K 08:00 · 44K 10:00 · 30K 10:00 · 15K 10:00 · 8,5K 09:00 (29 Kasım 2026).

İda Ultra nereden başlıyor?

Start noktası: Edremit, Balıkesir (Kazdağları).

İda Ultra hangi mesafelerde koşuluyor?

6 mesafe var: 8,5K, 15K, 30K, 44K, 66K, 105K.

İda Ultra organizatörü kim?

Yarışı Rossist Event düzenliyor. Advenway yarış düzenlemiyor ve kayıt almıyor; bilgileri organizatörün duyurularından derliyor.

İda Ultra resmî sitesi hangisi?

Resmî sitesi: idaultra.com.

İda Ultra tarihinde hava genelde nasıl olur?

Son beş yılda bu tarihlerde ortalama en düşük 8 °C, en yüksek 16 °C oldu; günlerin %68 kadarında yağış görüldü, en yüksek rüzgâr ortalaması 21 km/sa. Start (08:00) gün doğumundan (08:10) önce: kafa lambası ya da reflektörlü giysi gerekebilir.

İda Ultra kayıt ücreti ne kadar?

Şu an Kayıt ücreti dönemi açık: 105K 6.000 TL · 66K 5.000 TL · 44K 4.500 TL · 30K 4.000 TL · 15K 3.500 TL · 8.5K 2.500 TL (+ Federasyon Payı). Bu dönem 16 Kasım 2026 tarihinde bitiyor.

İda Ultra kayıtları açık mı?

Evet, kayıtlar açık. Son kayıt günü 16 Kasım 2026. Kayıt organizatörün resmî sayfasından yapılıyor; bu sayfadaki «Resmî Kayıt» düğmesi oraya gider.

İda Ultra kitleri ne zaman, nerede dağıtılıyor?

Kit dağıtımı: 27–29 Kasım 2026 · Hattuşa Vacation Thermal Club, Güre. Ana dağıtım 27 Kasım 14:00–21:00 (tüm parkurlar). Geç kit 28 Kasım: 105K ve 66K 07:00–07:45, 15K 08:00–08:45, 44K ve 30K 08:00–09:45, 8,5K 10:00–16:00; 29 Kasım: 8,5K 08:00–08:45. Drop bag’ler Güre finişinde göğüs numarasıyla teslim alınır.

İda Ultra parkurları kaç km, ne kadar tırmanış var?

105K: 104,1 km, 3.869 m tırmanış · 66K: 65,3 km, 2.299 m tırmanış · 44K: 43,7 km, 1.486 m tırmanış · 30K: 29,4 km, 902 m tırmanış · 15K: 15,4 km, 567 m tırmanış · 8,5K: 8,6 km, 188 m tırmanış. Değerler organizatörün yayımladığı parkur dosyalarından ölçüldü.

İda Ultra parkurları zorluk sırasıyla nasıl?

En kolaydan en zora: 8,5K (km-efor 10, XXS) → 15K (km-efor 21, XXS) → 30K (km-efor 38, XS) → 44K (km-efor 59, S) → 66K (km-efor 88, M) → 105K (km-efor 143, L). Sıralama km-efora göre (kilometre + her 100 m tırmanış için 1); parkur dosyalarından ölçüldü.

İda Ultra 105K parkuru ne kadar zor?

104,1 km boyunca toplam 3.869 m tırmanış var, kilometre başına 37 m. Parkurun yaklaşık %27 kadarı düz. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Km-efor değeri 143; ITRA ölçeğinde L kategorisine girer. Resmî ITRA puanı 4. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 116 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 3.

İda Ultra 105K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış 36,5. ile 44,0. kilometreler arasında: net 516 m, ortalama eğim %6,8. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %22. Parkurda toplam 9 belirgin tırmanış bölümü var.

İda Ultra 105K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %15 dik tırmanış (%8 ve üstü) · %15 tırmanış (%3–8) · %34 düz · %21 iniş (%3–8) · %14 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 105K parkurunda inişler nasıl?

Toplam 3.867 m iniş var. En uzun kesintisiz iniş 76,7. ile 82,3. kilometreler arasında: 462 m.

İda Ultra 105K parkurunda uzun tırmanış var mı?

Parkurda 9 belirgin tırmanış bölümü var. Mesafece en uzunu 2,0. ile 9,9. kilometreler arasında, 7,9 km boyunca net 237 m.

İda Ultra 105K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 18 bölüme ayrılıyor: 0,0–7,4 km düz (+81 / −15 m); 7,4–19,3 km hafif tırmanış (+256 m); 19,3–23,5 km iniş (−231 m); 23,5–31,9 km tırmanış (+327 m); 31,9–36,4 km iniş (−325 m); 36,4–40,6 km tırmanış (+468 m); 40,6–46,9 km inişli çıkışlı (+113 / −117 m); 46,9–50,1 km hafif tırmanış (+42 m); 50,1–54,3 km tırmanış (+344 m); 54,3–59,9 km iniş (−354 m); 59,9–63,0 km tırmanış (+283 m); 63,0–70,0 km inişli çıkışlı (+148 / −198 m); 70,0–76,7 km iniş (−359 m); 76,7–82,3 km iniş (−462 m); 82,3–86,8 km tırmanış (+447 m); 86,8–91,4 km iniş (−269 m); 91,4–99,4 km hafif tırmanış (+118 m); 99,4–104,1 km iniş (−296 m). En büyük tırmanış 36,4–40,6 km arasında: 4,2 km boyunca +468 m, ortalama %11,1. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra 105K parkurunun en yüksek noktası kaç metre?

En yüksek nokta 958 m, 54,3. kilometrede. En alçak nokta 9 m. Zirveden finişe 50 km kalıyor.

İda Ultra 105K parkurunda zor bölüm başta mı sonda mı?

Tırmanış iki yarıya dengeli dağılıyor: ilk yarıda %54, ikinci yarıda %46.

İda Ultra 105K parkuru halka mı, gidiş-dönüş mü?

Start ve finiş aynı noktada; parkur tek bir halka çiziyor.

İda Ultra 66K parkuru ne kadar zor?

65,3 km boyunca toplam 2.299 m tırmanış var, kilometre başına 35 m. Parkurun yaklaşık %28 kadarı düz. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Km-efor değeri 88; ITRA ölçeğinde M kategorisine girer. Resmî ITRA puanı 3. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 107 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 11.

İda Ultra 66K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış 36,5. ile 44,0. kilometreler arasında: net 516 m, ortalama eğim %6,8. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %22. Parkurda toplam 6 belirgin tırmanış bölümü var.

İda Ultra 66K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %16 dik tırmanış (%8 ve üstü) · %18 tırmanış (%3–8) · %29 düz · %19 iniş (%3–8) · %18 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 66K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 13 bölüme ayrılıyor: 0,0–7,4 km düz (+83 / −16 m); 7,4–13,7 km tırmanış (+303 m); 13,7–16,4 km iniş (−293 m); 16,4–19,1 km tırmanış (+249 m); 19,1–23,4 km iniş (−236 m); 23,4–26,1 km hafif tırmanış (+51 m); 26,1–32,0 km tırmanış (+279 m); 32,0–36,5 km iniş (−332 m); 36,5–40,7 km tırmanış (+486 m); 40,7–46,1 km inişli çıkışlı (+120 / −112 m); 46,1–54,2 km iniş (−460 m); 54,2–60,8 km hafif tırmanış (+182 m); 60,8–65,3 km iniş (−303 m). En büyük tırmanış 36,5–40,7 km arasında: 4,3 km boyunca +486 m, ortalama %11,4. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra 44K parkuru ne kadar zor?

43,7 km boyunca toplam 1.486 m tırmanış var, kilometre başına 34 m. Parkurun yaklaşık %34 kadarı düz. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Km-efor değeri 59; ITRA ölçeğinde S kategorisine girer. Resmî ITRA puanı 2. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 90 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 28.

İda Ultra 44K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış 23,5. ile 30,3. kilometreler arasında: net 323 m, ortalama eğim %4,8. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %17. Parkurda toplam 5 belirgin tırmanış bölümü var.

İda Ultra 44K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %16 dik tırmanış (%8 ve üstü) · %16 tırmanış (%3–8) · %36 düz · %13 iniş (%3–8) · %19 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 44K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 9 bölüme ayrılıyor: 0,0–2,4 km düz (+9 / −12 m); 2,4–8,0 km hafif tırmanış (+81 m); 8,0–13,7 km tırmanış (+287 m); 13,7–17,0 km iniş (−287 m); 17,0–23,6 km inişli çıkışlı (+340 / −330 m); 23,6–26,1 km hafif tırmanış (+52 m); 26,1–31,8 km tırmanış (+261 m); 31,8–39,2 km hafif iniş (−100 m); 39,2–43,7 km iniş (−299 m). En büyük tırmanış 8,0–13,7 km arasında: 5,7 km boyunca +287 m, ortalama %5,0. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra 30K parkuru ne kadar zor?

29,4 km boyunca toplam 902 m tırmanış var, kilometre başına 31 m. Parkurun yaklaşık %39 kadarı düz. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Km-efor değeri 38; ITRA ölçeğinde XS kategorisine girer. Resmî ITRA puanı 1. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 73 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 45.

İda Ultra 30K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış 16,6. ile 19,2. kilometreler arasında: net 250 m, ortalama eğim %9,4. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %20. Parkurda toplam 3 belirgin tırmanış bölümü var.

İda Ultra 30K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %12 dik tırmanış (%8 ve üstü) · %27 tırmanış (%3–8) · %35 düz · %12 iniş (%3–8) · %14 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 30K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 6 bölüme ayrılıyor: 0,0–7,1 km düz (+90 / −37 m); 7,1–9,9 km tırmanış (+176 m); 9,9–16,5 km hafif iniş (−152 m); 16,5–19,2 km tırmanış (+249 m); 19,2–23,6 km iniş (−239 m); 23,6–29,4 km hafif iniş (−86 m). En büyük tırmanış 16,5–19,2 km arasında: 2,7 km boyunca +249 m, ortalama %9,2. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra 15K parkuru ne kadar zor?

15,4 km boyunca toplam 567 m tırmanış var, kilometre başına 37 m. Parkurun yaklaşık %25 kadarı düz. Belirgin tırmanışları olan bir patika parkuru. Km-efor değeri 21; ITRA ölçeğinde XXS kategorisine girer. Resmî ITRA puanı 0. Değer kategori sınırına yakın: organizatörün ilan ettiği mesafe ve tırmanışla XS kategorisine girebilir. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 51 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 68.

İda Ultra 15K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış starttan hemen sonra başlıyor ve 2,6. kilometreye kadar sürüyor: net 246 m, ortalama eğim %9,6. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %18. Parkurda toplam 2 belirgin tırmanış bölümü var.

İda Ultra 15K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %16 dik tırmanış (%8 ve üstü) · %19 tırmanış (%3–8) · %26 düz · %29 iniş (%3–8) · %10 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 15K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 3 bölüme ayrılıyor: 0,0–3,8 km tırmanış (+151 m); 3,8–11,4 km iniş (−266 m); 11,4–15,4 km tırmanış (+190 m). En büyük tırmanış 11,4–15,4 km arasında: 4,0 km boyunca +190 m, ortalama %4,7. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra 8,5K parkuru ne kadar zor?

8,6 km boyunca toplam 188 m tırmanış var, kilometre başına 22 m. Parkurun yaklaşık %42 kadarı düz. Dalgalı bir parkur; inişli çıkışlı ama dağ parkuru değil. Km-efor değeri 10; ITRA ölçeğinde XXS kategorisine girer. Bu değer parkur dosyasından hesaplanmıştır. Resmî ITRA puanını yalnız ITRA, kendisine kayıtlı ve onaylı yarışlara verir; bu sayı o puan değildir. Takvimde parkur dosyasını ölçtüğümüz 119 parkurun 23 tanesinden daha zorlu (km-efora göre); zorluk sırası 94.

İda Ultra 8,5K parkurunun en zor tırmanışı nerede?

En büyük tırmanış starttan hemen sonra başlıyor ve 4,7. kilometreye kadar sürüyor: net 159 m, ortalama eğim %3,4. İçindeki en dik 250 metrelik bölümün eğimi %7.

İda Ultra 8,5K parkurunun eğimi nasıl?

Mesafeye göre dağılım: %28 tırmanış (%3–8) · %50 düz · %11 iniş (%3–8) · %11 dik iniş (%8 ve üstü). Eğim, parkur dosyasındaki yükseklikten eşit aralıklarla ölçüldü.

İda Ultra 8,5K parkuru bölüm bölüm nasıl?

Parkur 3 bölüme ayrılıyor: 0,0–4,7 km tırmanış (+159 m); 4,7–6,6 km inişli çıkışlı (+17 / −32 m); 6,6–8,6 km iniş (−144 m). En büyük tırmanış 0,0–4,7 km arasında: 4,7 km boyunca +159 m, ortalama %3,4. Bölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden çıkarıldı.

İda Ultra GPX dosyası var mı?

Evet. Organizatörün yayımladığı parkur dosyası bu sayfadaki «Parkur ve Harita» bölümünde; saatine ya da telefonuna yükleyebilirsin.

İda Ultra 105K baraj (cut-off) saatleri ne?

CP1 Beyoba (10. km): 2 sa; CP2 Kavurmacılar (15. km): 3 sa; CP3 Çamlıbel (26,3. km): 4 sa 30 dk; CP4 Kavlaklar (35,6. km): 6 sa 30 dk; CP5 Kışladağ (47. km): 9 sa; CP6 Ahşap Teras (55. km): 10 sa 30 dk; CP7 Seyir Terası (70. km): 13 sa 30 dk; CP8 Sanayi (82,7. km): 16 sa; CP9 Dedepınar (91,1. km): 18 sa; CP10 Kavlaklar (96,5. km): 20 sa; Finiş Güre (104,7. km): 22 sa. Baraj saatine kadar noktaya varamayan sporcu yarıştan çıkarılır. 104,7. kilometredeki Finiş Güre noktasına baraj süresi içinde yetişmek için ortalama 12:36 dk/km tempo yeter. En sıkışık bölüm CP2 Kavurmacılar – CP3 Çamlıbel arası: orada ortalama 7:58 dk/km gerekiyor. Tempo düz hesaptır; tırmanış ve ikmal molaları ayrıca zaman alır.

İda Ultra 66K baraj (cut-off) saatleri ne?

CP1 Beyoba (10. km): 2 sa; CP2 Kavurmacılar (15. km): 3 sa; CP3 Çamlıbel (26,3. km): 4 sa 30 dk; CP4 Kavlaklar (35,6. km): 6 sa 30 dk; CP5 Kışladağ (47. km): 9 sa; CP6 Dedepınar (52. km): 10 sa; CP7 Kavlaklar (57,4. km): 11 sa 30 dk. Baraj saatine kadar noktaya varamayan sporcu yarıştan çıkarılır. 57,4. kilometredeki CP7 Kavlaklar noktasına baraj süresi içinde yetişmek için ortalama 12:01 dk/km tempo yeter. En sıkışık bölüm CP2 Kavurmacılar – CP3 Çamlıbel arası: orada ortalama 7:58 dk/km gerekiyor. Tempo düz hesaptır; tırmanış ve ikmal molaları ayrıca zaman alır.

İda Ultra 44K baraj (cut-off) saatleri ne?

CP1 Beyoba (10. km): 2 sa; CP2 Kavurmacılar (15. km): 3 sa; CP3 Çamlıbel (26,3. km): 4 sa 30 dk; CP4 Kavlaklar (35,6. km): 6 sa 30 dk; Finiş Güre (44. km): 8 sa 30 dk. Baraj saatine kadar noktaya varamayan sporcu yarıştan çıkarılır. 44. kilometredeki Finiş Güre noktasına baraj süresi içinde yetişmek için ortalama 11:35 dk/km tempo yeter. En sıkışık bölüm CP2 Kavurmacılar – CP3 Çamlıbel arası: orada ortalama 7:58 dk/km gerekiyor. Tempo düz hesaptır; tırmanış ve ikmal molaları ayrıca zaman alır.

İda Ultra süre sınırı ne kadar?

Finiş barajı — 105K: 22 sa · 44K: 8 sa 30 dk · 30K: 6 sa · 15K: 3 sa · 8,5K: 2 sa. Finiş barajına kadar finişe varamayan sporcu sıralamaya giremez.

İda Ultra 105K ikmal noktaları nerede?

10. km CP1 Beyoba (su, yiyecek); 15. km CP2 Kavurmacılar (su, yiyecek, sağlık); 26,3. km CP3 Çamlıbel (su, yiyecek, sıcak yemek, sağlık); 35,6. km CP4 Kavlaklar (su, yiyecek); 47. km CP5 Kışladağ (su, yiyecek); 55. km CP6 Ahşap Teras (su, yiyecek, sıcak yemek, dinlenme); 70. km CP7 Seyir Terası (su, yiyecek); 82,7. km CP8 Sanayi (su, yiyecek, sıcak yemek); 91,1. km CP9 Dedepınar (su, yiyecek); 96,5. km CP10 Kavlaklar (su, yiyecek); 104,7. km Finiş Güre (su, yiyecek, sağlık, dinlenme). İkmalsiz en uzun bölüm yaklaşık 15 km; bu aralık için yanında su taşı.

İda Ultra ITRA puanı kaç?

Resmî ITRA puanı: 105K: 4 · 66K: 3 · 44K: 2 · 30K: 1 · 15K: 0. Puanı ITRA verir; değer ITRA'nın yarış sayfasından alınmıştır.

İda Ultra ITRA Mountain Level kaç?

ITRA Mountain Level: 105K: 5 · 66K: 4 · 44K: 3 · 30K: 3 · 15K: 4. Mountain Level, ITRA'nın parkurun ne kadar dağlık olduğunu 0–12 arasında gösteren ölçüsüdür. ITRA puanı değildir: puan mesafe ve tırmanışın toplam eforunu (0–6) gösterir.

İda Ultra için zorunlu malzemeler neler?

105K · 66K · 44K · 30K: En az 1 litre kapasiteli su kabı, Görünür şekilde takılı göğüs numarası, Cep telefonu (organizasyon ve acil numaraları kayıtlı), Acil durum battaniyesi (alüminyum), Düdük, Yağmurluk, Uzun kollu iç giysi, Bere veya buff, Çalışır kafa feneri ve yedek pil, Bardak, Eldiven, Zamanlama çipi (organizasyon verir). 15K · 8,5K: Görünür şekilde takılı göğüs numarası, Cep telefonu (organizasyon ve acil numaraları kayıtlı), Zamanlama çipi (organizasyon verir). Liste organizatörün ilan ettiği maddelerdir.

İda Ultra için acil durum battaniyesi zorunlu mu?

Evet, organizatörün zorunlu malzeme listesinde: «Acil durum battaniyesi (alüminyum)». Geçerli parkurlar: 105K, 66K, 44K, 30K.

İda Ultra için kafa lambası zorunlu mu?

Evet, organizatörün zorunlu malzeme listesinde: «Çalışır kafa feneri ve yedek pil». Geçerli parkurlar: 105K, 66K, 44K, 30K.

İda Ultra için baton zorunlu mu?

Zorunlu değil; organizatör öneriyor: «Baton».

İda Ultra için yağmurluk / ceket zorunlu mu?

Evet, organizatörün zorunlu malzeme listesinde: «Yağmurluk». Geçerli parkurlar: 105K, 66K, 44K, 30K.

İda Ultra için sağlık raporu gerekli mi?

30K ve üstü: son 6 ay içinde alınmış sağlık raporu veya federasyon lisansı. 15K ve 8,5K için gerekmez.

İda Ultra yarışında drop bag var mı?

66K: iki drop bag noktası — 6. istasyon Dedepınar ve finiş. Dedepınar'daki çantalar 28 Kasım 22:30'da Güre finişinden geri alınır.

Yarıştan Önce İşine Yarayabilir

Uzun parkurda beslenme planı yapmak için harcayacağın enerjiyi kestirmek istersen yürüyüş kalori hesaplayıcı işini görür.

İlk yarışın olacaksa ve 5 kilometreyi henüz kesintisiz koşamıyorsan İlk 5K antrenman planı işini görür.

Bu Parkur İçin Ayakkabı Önerileri

Koşu ayakkabısı seçiciyi aç
Yakındaki yaklaşan yarışlar

Tüm Ultra yarışlarıUltra Maraton TakvimiKoşu ve yarış takviminin tamamı

Kaynakça5 kaynak
  1. 1
    Parkurlar & GPX · Bölüm bölüm parkur · 105K, 66K, 44K, 30K, 15K, 8,5KBölümler parkur dosyasının yükseklik profilinden otomatik çıkarıldı. Bölüm değerleri seyreltilmiş profilden hesaplandığı için üstteki toplam tırmanıştan birkaç metre farklı olabilir.
    ↩
  2. 2
    Parkurlar & GPX · 105K, 66K, 44K, 30K, 15K, 8,5Korganizatörün yayımladığı parkur dosyası. Dosyada yükseklik olmadığı için rakım uydu yükseklik modelinden (Copernicus DEM) alındı. Değerler dosyadan ölçüldü; organizatörün ilan ettiği tırmanıştan biraz farklı olabilir. Son hesap: 11.10.2026.Resmî ITRA verilerinin kaynağı: ITRA — 105K66K44K30K15K
    ↩
  3. 3
    Parkurlar & GPX — Şartlar & malzemeorganizatörün yarış bilgileri
    ↩
  4. 4↩
  5. 5
    HavaOpen-Meteo arşivi (ERA5), 2021–2025 yıllarında aynı tarih ±2 gün ortalaması. Tahmin değildir. Değerler modelin bölge ortalamasıdır; start noktasında birkaç derece farklı olabilir.
    ↩
Kayıt AçıkResmî Kayıt